Wakacje na Enterprise — letnie wyzwanie startrekowe

Uwaga na wszystkich pokładach!

Załogo!

Tu wasza oficerka kulturalno-oświatowa, komandor porucznik Ysabell. Jak wszyscy już pewnie dobrze wiecie, pokładowy system rozrywki wizualnej (zwany też Netfliksem) wprowadził ostatnio do swoich zbiorów wszystkie seriale z uniwersum Star Treka.

Żeby ulżyć nam w naszej misji badania obcych światów, odkrywania nowych form życia i nieznanych cywilizacji kapitan zaaprobował projekt letniego wyzwania startrekowego dla wszystkich tych, którzy — tak jak ja — wrócili do starych dobrych przyjaciół z Enterprise, ale też dla tych, których przygoda ze Star Trekiem dopiero się rozpoczyna. Innymi słowy: zaczynamy zabawę, do której może się przyłączyć każdy, kto ogląda ostatnio którykolwiek ze startrekowych seriali.

Decal_29

Zasady są proste: każdej niedzieli pojawia się pięć luźnych pytań, na które odpowiadamy do soboty. W sobotę zbieram wszystkie linki z odpowiedziami i umieszczam je w jednym miejscu. W kolejną niedzielę zaczynamy od początku. Jeśli dobrze pójdzie i będziemy miały ochotę, potrwa to 10 tygodni. Potem wszystkie upijamy się romulańskim ale, klingońskim martini, yridiańskim brandy, talaksiańskim szampanem lub draylaksiańską whiskey i wspaniale wspominamy te wakacje. Zamówienia na inne trunki przyjmuje w kwaterach inżynierskich bosman Kri’lain odpowiedzialna za pokładowy replikator i syntezę pożywienia.

Odpowiedzi na pytania możecie umieszczać na swoich blogach (jeśli je macie), na cudzych blogach (po uzyskaniu zgody własciciela lub właścicielki, zgodnie z przepisami Federacji), na grupie FB, lub w dowolnym innym miejscu, które zdołacie zalinkować. Można odpowiadać codziennie na jedno pytanie, lub zbiorczo na wszystkie z danego tygodnia. Spis odpowiedzi (w tym poście i na grupie) będę uzupełniała co sobotę.

Pytania będą się pojawiać co niedzielę tu, w tym poście i na grupie na FB.

Decal_29

Regulamin wyzwania jest krótki:

 1. Bawcie się dobrze.
 2. Nie przeszkadzajcie w zabawie innym.
 3. Kierujcie się tym co w tym poście i na grupie FB jako wskazówkami w zabawie.

Podstawową zaletą takich zabaw jest to, że możemy porównać swoje odpowiedzi na różne pytania, pogadać na temat z innymi fanami i fankami, a często również poznać fajnych ludzi. Dlatego zapraszajcie do zabawy wszystkich, którzy i które chciałyby wziąć w niej udział. A także czytajcie inne wypowiedzi i koniecznie komentujcie, jeśli coś wam się spodoba (lub, przeciwnie, nie spodoba).

Decal_29

Tymczasem na przystawkę (i jako przykład) pierwsze pytanie rozbiegowe umieszczam już dziś i zachęcam do odpowiadania na nie przy okazji reklamowania naszego nowego wyzwania (bo będziecie reklamować, prawda?):

9 lipca 2016 (Stardate 69987.9): Weź jedną ze stałych postaci z serialu ST, który aktualnie oglądasz i powiedz kogo i czemu obsadziłabyś w tej roli, gdyby kręcić ten serial dzisiaj.

Liczę na was w rozprzestrzenianiu informacji o wyzwaniu i do usłyszenia jutro, kiedy podam pięć pierwszych pytań.

Bez odbioru!

To jak? Engage?

Decal_29

Pytanie rozbiegowe (09.07.2016):

0. Weź jedną ze stałych postaci z serialu ST, który aktualnie oglądasz i powiedz kogo i czemu obsadziłabyś w tej roli, gdyby kręcić ten serial dzisiaj. [odpowiedzi tu]

Tydzień pierwszy (10.07.2016-16.07.2016):

 1. Jaki jest Twój ulubiony odcinek obejrzany w trakcie tego oglądania Star Treka? Niespoilerowo opowiedz punkt wyjściowy. Koniecznie napisz dlaczego ulubiony (jeśli spoilerowo to z oznaczeniem spoilerów). [odpowiedzi tu]
 2. Masz dzień wolnego na pokładzie Enterprise. Możesz zaprogramować holodeck i zabrać ze sobą jedną osobę z załogi (serialową lub wymyśloną przez siebie). Co programujesz i kogo bierzesz? [odpowiedzi tu]
 3. Gdybyś mogła w jednym ze startrekowych seriali zmienić jednej postaci płeć, wiek, rasę lub orientację, jaka byłaby to postać, jaka zmiana i dlaczego? [odpowiedzi tu]
 4. Wszyscy wiemy, że można szczerze kochać załogę, a nawet postaci poboczne, czasem pojawiające się w serialach, ale jaka jest Twoja ulubiona postać występująca w pojedynczym odcinku/historii ST? No i, oczywiście, dlaczego ta. [odpowiedzi tu]
 5. Jaka jest Twoja ulubiona rasa w uniwersum Star Treka i dlaczego? [odpowiedzi tu]

Tydzień drugi (17.07.2016-23.07.2016):

 1. (6) Którą ze startrekowych technologii najbardziej chciałabyś mieć na co dzień (niekoniecznie ulubiona, ale najbardziej przydatna w codziennym użytku)? [odpowiedzi tu]
 2. (7) Co ostatnio najbardziej cię w Star Treku ucieszyło? Może to być drobiazg: cytat, postać, pojawienie się jakiejś rasy, a może jakieś rozwiązanie fabularne, albo motyw czy problem. [odpowiedzi tu]
 3. (8) Gdybyś mogła wybrać dowolnego aktora lub aktorkę z całej historii kina i telewizji (i w dowolnym jego lub jej wieku), żeby zagrali jedną z postaci serialu ST, który oglądasz, kogo byś wybrała do grania kogo (i czemu)? [odpowiedzi tu]
 4. (9) Jesteś istotą o niemal nieograniczonej mocy i możliwościach (patrz: Q), która natyka się na załogę (serialu, który oglądasz) i jest nimi zafascynowana. Co robisz? Jaką sytuację tworzysz? [odpowiedzi tu]
 5. (10) Jaki element usunęłabyś z któregoś z seriali ST? Elementem może być motyw, przedmiot, technologia, wątek w serialu, moc, gatunek itp. Cokolwiek, ale nie konkretna postać. [odpowiedzi tu]

Tydzień trzeci (24.07.2016-30.07.2016):

 1. (11) Który z oglądanych ostatnio odcinków podobał ci się najmniej i dlaczego? Może chodzić o wartości wizualne, o fabułą, o przesłanie, albo o dowolną inną rzecz, ale w odpowiedzi na to pytanie marudzimy.
 2. (12) I do kompletu z jednym z zeszłotygodniowych pytań: jaką postać chciałabyś usunąć z konkretnego serialu ST? Wszysstko jedno czy będzie chodziło o załogantkę, która pojawia się w jednym odcinku, powracającego bohatera czy jednoodcinkową przeciwniczkę — kogo wywalamy w nicość?
 3. (13) Tym razem ciuchy, czyli przyglądamy się kostiumom. Opisz albo pokaż (a najlepiej both) jakiś kostium, który specjalnie zwrócił twoją uwagę. Mogą to być strasznie nieudolne stroje obcych kultur, albo kusząca kieca z firanki i folii aluminiowej. Może też być odrotnie: wyjątkowo ciekawy ubiór, kombinezon pasujący do rasy czy kultury, albo po prostu coś estetycznego.
 4. (14) Trekowe seriale często mierzyły się z lękami swojego pokolenia i mówiły o wydarzeniach, które formowały ich widownię. Z własnego punktu widzenia i z perspektywy dzisiejszego świata, jaki problem chciałabyś, żeby podjął startrekowy serial. No i, oczywiście, z którą załogą byś go skonfrontowała? Dodatkowe punkty za ubranie problemu w kosmiczne ciuszki oraz za zręby scenariusza (punkty zapalne).
 5. (15)  Potworowy piątek, czyli tym razem wybieramy ulubioną istotę. Miałyśmy już pytanie o gatunek (rasę), teraz proszę o wskazanie jakiegoś bardziej pojedynczego bytu, stworzenia, życia w kosmosie, które szczególnie zwróciło waszą uwagę.

Tydzień czwarty (31.07.2016-06.08.2016)

 1. (16) Czy gdybyś miała taką możliwość, chciałabyś zostać członkinią załogi swojego serialu? Dlaczego? Jeżeli tak, to jaką funkcję chciałabyś pełnić, czym się zajmować?
 2. (17) Czy jest jakiś startrekowy gadżet, który chciałabyś mieć? Może to być równie dobrze rekwizyt, element cosplayu albo kubek z logo. Co tylko wymyślisz, że jest ci potrzebne.
 3. (18) Dlaczego właściwie oglądasz Star Trek?
 4. (19) Czwartek z cytatem: Jaki jest twój ulubiony cytatze startreków? Jaki ostatnio zapadł ci w pamięć? Albo rozbawił. Albo zasmucił. Generalnie rzucamy cytatami (oznaczajcie, proszę, spoilery) ile się da. Dodając w razie potrzeby kontekst i źródło.
 5. (20) Obsadź załogę wybranego trekowego serialu polskimi aktorami. Mogą być współcześni, z czasów kręcenia serialu, albo z jeszcze innych. Albo wszystko na raz (jak się chce to można obsadzić młodego bodo w roli Geordiego i jednocześnie Szyca w roli Rikera).

Tydzień piąty (07.08.2016-13.08.2016)

 1. (21) Dziś Dzień Kota, więc okolicznościowo: gdybyś mogła mieć któreś ze startrekowych stworzeń jako zwierzątko domowe, które byś wybrała?
 2. (22) Dwa tygodnie temu mierzyłyśmy się z ciuchami, dziś pora na charakteryzację. Która z zadziwiająco humanoidalnych ras zwróciła na siebie ostatnio twoją uwagę „wykonaniem”? Czoła Klingonów? Uszy pana Spocka? Róg u tego psa z TOS, z którego się wszyscy śmieją? A może coś zupełnie innego? Dawajcie fajne albo niefajne charakteryzacje. Zdjęcia mile widziane.
 3. (23) Z kim z załogi swojego serialu mogłabyś mieszkać przez pół roku? Czy to w czasie nauki w Akademii Gwiezdnej Floty, czy na statku, czy po prostu we wspólnym mieszkaniu na studiach. Pół roku wspólnego mieszkania bez zabicia współlokatora.
 4. (24) Jeśli mogłabyś umieścić swoją załogę w fabule z jakiegoś innego utworu, co to by było? Oczywiście, okoliczności mogą być trochę zmienione, żeby Romeo i Julia byli z wrogich planet, a nie rodów w mieście, ale historia zostałaby ta sama. W jakim charakterze występowaliby nasi bohaterowie?
 5. (25) Jak oglądasz? Opisz swoje zwyczaje: kilka odcinków pod rząd, czy po jednym dziennie? Z telewizora, komputera, czy laptopa? W łóżku, na kanapie, fotelu, czy przy biurku? Głaszcząc kota, czy tribble’a? A może jeszcze inaczej?

ciąg dalszy nastąpi

* Pamiętajcie przy odpowiadaniu na pytania przybliżać serię i postaci, o których piszecie, bo nie wszyscy oglądamy to samo i nie wszyscy znamy wszystkie trekowe seriale.

1 Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s