Waking the Dead

Bardzo typowy, przyzwoity (choć nie genialny) procedural z wyrazistymi postaciami.

Mamy wydział badający niewyjaśnione sprawy (głównie morderstwa), kiedy pojawią się nowe tropy lub nowe środki techniczne umożliwią dokładniejsze zbadanie zabezpieczonych dawniej śladów. Mamy oddanego pracy, ale niezbyt sympatycznego szefa wydziału o bardzo wybuchowym temperamencie, który rodzinne problemy zagłusza zaangażowaniem zawodowym. Mamy psycholożkę do tworzenia profilów przestępców i temperowania szefa, mamy techniczkę kryminalną do badania śladów i do kompletu dwoje policjantów od pracy w terenie. I to właściwie tyle.

Waking the Dead ma właściwie dwie główne silne strony. Najważniejsza jest prosta: przez te 46 spraw przewinęło się całe mnóstwo najlepszych brytyjskich aktorów w rolach drugoplanowych. To jeden z tych seriali, w których grali wszyscy (tak jak Doctor WhoMidsomer Murders czy ekranizacje Agathy Christie) i oglądanie ich jest niesamowicie przyjemne. Drugą zaletą jest to, że rozwiązywane sprawy są (jak na procedural) dość różnorodne, a śledczy rozwiązują zagadki z różnych okresów, dzięki czemu sprawy się nie nudzą.

Naprawdę dobrze są też napisane postaci, na czele ze strasznie upierdliwym szefem zespołu, Peterem Boydem, granym doskonale przez Trevora Eve. To jedna z tych postaci, których człowiek nie chciałby spotkać w życiu, ale świetnie się je ogląda w telewizji. Do tego wszystkiego scenarzyści się nie patyczkują i jeśli ktoś z obsady decydował się odejść, to postać tej osoby odchodziła z hukiem.

Generalnie miły zapychacz czasu, który warto obejrzeć dla Trevora Eve i wszystkich tych sław na drugim planie.

Metryczka:

BBC, 2000-2011
9 serii (46 spraw po 2 odcinki = 92 odcinki)
92×60′
Waking the Dead na IMDb
Waking the Dead w Wikipedii
Waking the Dead na stronie BBC

Trigger warning/Ostrzeżenia: wszystko, co tylko bywa w policyjnych proceduralach: od morderstw, przez gwałty, po tortury i dużo innych nieprzyjemności

Test Bechdel: 3/3

© BBC (2000)

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Waking the Dead

  1. Pingback: Znów o serialach | Ysabell's Weblog

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s