They call this Christmas where I’m from

Patronami dzisiejszego wpisu, który powstał na wyraźne życzenie, są Dropkick Murphies śpiewający Season upon us. Pisałam już o niej kiedyś, dzisiaj tylko zwrócę uwagę na wers „With family like this, I would have to confess | I’d be better off lonely, distraught and depressed”.

Zamiast być lonely, distraught and depressed możemy po prostu nawiązać długoterminowy związek z brytyjską telewizją (i radiem). Jeśli długoterminowy związek nam nie odpowiada, krótki okołoświąteczny romans jest również doskonałym pomysłem. Ja już od kilku lat Wigilię spędzam w towarzystwie lubianych krewnych i znajomych obżerając się z wielką przyjemnością, a resztę świąt wykorzystuję na tulenie się do Męża, oglądanie filmów i seriali, czytanie książek oraz słuchanie radia. Niestety nie wszystko to da się robić jednocześnie, ale wciąż próbuję.

Wiem że większość z Was, którzy tu zaglądacie, dostanie w prezencie książkę albo płytę. Możliwe, że kilka, albo po kilka. Na płytach może będą filmy, może seriale, może muzyka. Ale gdyby Wam jednak zabrakło świątecznego dobra, poniżej krótka lista programów, które chciałabym zobaczyć w okolicy świąt.

przed świętami

W specjalnym notesie wypisałam sobie dwie strony już tydzień temu. Była tam i Msza za miasto Arras (15 grudnia na Kulturze, ale mają być powtórki — warto uważać), nowy dwuodcinkowy sezon Luthera (który rozpoczął się też 15 grudnia), piątkowe (18 grudnia) Text Santa na ITV (z tradycyjnym skeczem z Downton Abbey) oraz Andrea Chenier z Royal Opera House (do obejrzenia tu) i sobotnie (20 grudnia) The Sound of Music Live również na ITV.

[godziny podaję poniżej wg czasu Greenwich]

Jutro (wtorek, 22 grudnia) czeka nas drugi i ostatni odcinek Luthera (BBC 1, 21:00) i bardzo przeze mnie wyczekiwana fabularyzowana historia powstania sitcomu Dad’s Army (coś jak An Adventure in Space and Time dla Doctora Who): We’re Doomed! The Dad’s Army Story również o 21:00, tyle że na BBC 2. Również jutro, w BBC Radio 4, 30 minut o jednej z moich ukochanych świątecznych piosenek, czyli odcinek Soul Music poświęcony „Fairytale of New York” The Pogues (o 11:30, powtórka w drugie święto, do wysłuchania na stronie).

W środę pierwszy ze świątecznych odcinków tego sezonu, Detectorists Christmas Special (23 grudnia, 22:00, BBC4). Detectorists to dość specyficzny serial komediowy o dwóch facetach szukających skarbów życia poprzez łażenie z wykrywaczami metalu i dużo marzeń.

Prawdziwa zabawa w brytyjskiej TV zaczyna się dopiero w święta, więc nasza Wigilia jest stosunkowo bezpieczna, ale gdybyście przypadkiem skończyli wieczerzę wcześniej i musieli się koniecznie uspokoić, polecam włączyć BBC 4 (24 grudnia, czwartek, 20:00). W planie jest specjalny odcinek ichniego cyklu Slow TV. Odcinek jest świąteczny, czeka nas zatem dwugodzinna przejażdżka saniami zaprzężonymi w renifera przez arktyczne pustkowia: All Aboard! The Sleigh Ride.

"Msza za Miasto Arras" w wykonaniu Janusza Gajosa jest z pewnością jedną z najlepszych rzeczy, które może zaoferować polski teatr.
„Msza za Miasto Arras” w wykonaniu Janusza Gajosa jest z pewnością jedną z najlepszych rzeczy, które może zaoferować polski teatr.

25 grudnia (piątek)

Pierwsze Święto można spędzić w całości z BBC, chyba że jesteśmy fankami Dawnton Abbey, którego ostatni odcinek nada ITV właśnie w Christmas Day (20:45). Jeśli nie, zwracamy uwagę ku znanemu i kochanemu BBC.

Dzień możemy zacząć nawet o 7:45, siadając do BBC Radio 4 i słuchając Christmas Is a Sad Season for the Poor, świątecznego opowiadania Johna Cheevera czytanego przez Martina Freemana. Na szczęście dla mnie, można będzie go wysłuchać jeszcze przez miesiąc, nie muszę więc się zrywać bladym świtem. Ale gdybym się jednak zerwała, to już chwilę później, o 8:30, na tej samej stacji Jeremy Irons przeczyta pierwszą część Old Possum’s Book of Practical Cats T. S. Eliota. Jeśli będziecie spać dłużej, możecie posłuchać jej jakoś przed częścią drugą, którą puszczą o 12:15 (BBC Radio 4).

Do telewizji siadamy o 16:45, w samą porę na Stick Mana, adaptację kochanej przez Brytoli książeczki dla dzieci. Dlaczego oglądamy animacje dla dzieci? Przede wszystkim dlatego, ze są urocze, ale jeśli ten powód Wam nie wystarcza, wśród aktorów głosowych w Stick Manie znajdują się m.in. Martin Freeman, Russel Tovey, Hugh Bonneville i Sally Hawkins (BBC 1, 16:45).

Bezpośrednio potem zostajemy przed ekranami i oglądamy świąteczny odcinek specjalny Doctora Who. W tym roku będziemy świadkami powotu River Song i jej pierwszego spotkania z Dwunastym Doktorem. Czekam z niecierpliwością zarówno ze względu na to, że mam nadzieję na porzucenie poważnych i ponurych tonów tej serii i trochę starej dobrej zabawy, jak i dlatego że Alex Kingston i Peter Capaldi mogą grać do siebie naprawdę świetnie. The Husbands of River Song w BBC 1 o 17:15.

Na wieczór czeka nas trudna decyzja. O 19:30 BBC 1 nada świąteczny odcinek Call the Midwife, a BBC 4 Carmen, balet z Royal Opera House, który jest jednym z przedstawień pożegnalnych Carlosa Acosty. Wybór będzie trudny.

Mężowie River Song, czyli czekam z radością.
„Mężowie River Song”, świąteczny odcinek „Doktora Who”, czyli czekam z radością.

26 grudnia (sobota)

Boxing Day, czyli Drugie Święto, to przede wszystkim start dwóch nowych seriali, ale nie uprzedzajmy faktów.

Dzień zaczynamy o 14:25, oglądając godzinny dokument o studiu animacji stojącym za sukcesem Wallace’a i Gromita, baranka Shauna i wielu innych. W A Grand Night In: The Story of Aardman Julie Walters opowie nam historię Aardman Animations, a wśród gości usłyszymy kilku przypadkowych aktorów głosowych ze studiem współpracujących, wymieńmy dla przykładu  Davida Tennanta, Hugh Granta i Martina Freemana (BBC 1, 14:25).

Jeśli nie pasjonują was filmy dokumentalne o animacjach (jak możecie?!), włączcie radio o 14:30. W naszym ulubionym BBC Radio 4 posłuchamy The Bed-sitting Room, nieco surrealistycznej postapokaliptycznej sztuki o ponuklearnowojennym Londynie. W obsadzie m.in. Bernard Cribbins, Catherine Tate i Derek Jacobi (BBC Radio 4, 14:30).

Pierwsza z naszych serialowych premier zaczyna się o 19:00 na BBC 1. Dickensian to projekt, w którym spotkać się mają na 20 półgodzinnych odcinków bohaterowie różnych powieści Charlesa Dickensa. Dostaniemy ponoć trochę dickensowskich historii i zupełnie nową fabułę je łączącą. Drugi odcinek jeszcze tego samego dnia o 20:30 (BBC 1, 19:00 i 20:30).

O 20:00 wielbiciele Piotrusia Pana włączają ITV. Nowa wersja starej historii, tym razem przenosi opowieść do współczesności, ale za to pochwalić się może Stanleyem Tuccim w roli kapitana Haka (ITV, 20:00).

Najbardziej wyczekiwana przeze mnie nowość tych świąt to na pewno And Then There Were None wg najlepiej się sprzedającej i pewnie najsłynniejszej powieści Agathy Christie (znanej też jako Ten Little Niggers, Ten Little Indians i Ten Little Soldiers). Najnowsza adaptacja ma szanse dość łatwo zająć miejsce adaptacji domyślnej, bo mimo wielu filmowych wersji historii, mało która jest rozpoznawalna. Za scenariusz odpowiada Sarah Phelps (scenarzystka m.in. The Crimson FieldThe Casual Vacancy), a wśród aktorów mamy Charlesa Dance’a, Annę Maxwell Martin, Toby’ego Stephensa, Mirandę Richardson, Aidana Turnera i mojego ukochanego Burna Gormana. Czekam bardzo (BBC 1, 21:00)

And-Then-There-Were-None-Homepage-Header
„And Then There Were None” — będzie mrocznie i kostiumowo. Czego chcieć więcej?

27 grudnia (niedziela)

Święta mamy w tym roku nieco przedłużone tą niedzielą, a że tradycyjnie świąteczna ramówka w Wielkiej Brytanii trwa co najmniej do 1 stycznia, to w tym roku po prostu więcej zabawy mamy w niedzielę.

Zaczynamy o 18:00 kolejną ekranizacją książki dla dzieci, tym razem Fungus the Bogeyman. Jest to też jedyna gościnna rola kanału Sky 1 w mojej świątecznej ramówce. Nie mogłam się jednak powstrzymać, bo w obsadzie oprócz Timothy’ego Spalla mamy m.in Keeley Hawes i Marc Warrena (Sky 1, 18:00).

Kolejne dwa odcinki Dickensian BBC 1 nada o 19:30 i 20:30, a drugi odcinek And Then There Were None na tym samym kanale o 21:00.

Na ITV z kolei obejrzymy w niedzielę film Harry Price: Ghost Hunter. Jak sama nazwa wskazuje bohaterem jest łowca duchów (i łowca fałszywych mediów), całość dzieje się w Londynie w latach 20., a główną rolę gra Rafe Spall. Całość w bardzo dobrej telewizyjnej obsadzie (m.in. mój ulubiony ostatnio Tom Ward) i z bardzo dobrymi fachowcami zaróno na stołku reżysera, jak i scenarzysty daje nadzieję, że przy dobrej oglądalności i recenzjach dorobimy się kolejnego miłego serialu (ITV, 20:30).

Tutaj, niestety, znów musimy wybierać, bo o 21:00 na BBC 4 Gypsy: Live from the Savoy Theatre. Bardzo głośne w tym roku londyńskie wystawienie musicalu Stephena Sondheima i Jule’a Styne’a. W roli głównej doskonała (wedle wszelkich recenzji) Imelda Staunton, na drugim planie m.in. Lara Pulver i Peter Davison (BBC 4, 21:00).

Gypsy
Imelda!

po świętach

Żeby już się nie rozpisywać, dodam jeszcze kilka ciekawostek z kolejnego tygodnia. Obejrzymy kolejne odcinki And Then There Were None (BBC 1, 28 grudnia, poniedziałek, 21:05) i Dickensian (BBC 1, 1 stycznia, piątek, 20:30).

W poniedziałek jako miłośniczka sztuki, dokumentów i Michaela Palina (niekoniecznie w tej kolejności) chciałabym obejrzeć Michael Palin’s Quest for Artemisia czyli dokument o XVII-wiecznej włoskiej malarce, Artemisii Gentileschi (BBC 4, 28 grudnia, 21:00). O tej samej porze we wtorek odcinek A Life on Screen o naszym ukochanym Stephenie Fry’u (BBC 2, 29 grudnia, 21:00).

No i coś na co wszyscy czekają w pierwszy dzień nowego roku (nie, jeszcze nie Sherlock): coroczny koncert filharmoników wiedeńskich. Szczerze mówiąc nie wiem, która z polskich stacji go nada, o której godzinie i czy przetną go na pół, wiem za to, że BBC 2 (i BBC 4) planują go na 11:15 (1 stycznia, oczywiście). A o 21:00 świąteczny odcinek Sherlocka BBC, The Abominable Bride. Tym razem nasi dzielni detektywi wrócili do wiktoriańskiej Anglii, gdzie ich miejsce, wciąż jednak zachowując klimat serialu i mocno nawiązując do „normalnych” odcinków (a także do innych klasycznych ekranizacji Holmesa). Myślę, że właśnie ten christmas special jest powodem dla którego obejrzałam całego Sherlocka (BBC 1. 1 stycznia, 21:00).

The Abominable Bride
„Sherlock: The Abominable Bride” będzie również wyświetlany 7 stycznia w polskich kinach.

PS. Ja w tym roku znajdę pod choinką pierwszy tom Dzieł (niemal) wszystkich Przybory. Wiem, bo sama go sobie kupiłam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s