Safe House

Robert rezygnuje z pracy w policji po poważnym postrzale i zabójstwie chronionej świadkini, po czym wraz z żoną próbuje zacząć od nowa w leśnej głuszy. Oczywiście nie jest im to dane, w tym przypadku za sprawą kumpla z policji, który uznaje, ze ich dom w środku niczego będzie idealny na safe house. Oczywiście, po pewnych wahaniach, oboje zgadzają się na ten pomysł, po czym (oczywiście) pierwsza przyjęta do kryjówki rodzina będzie częścią skomplikowanej i niebezpiecznej sprawy.

Safe House nie oferuje na poziomie fabuły właściwie niczego nowego czy zaskakującego, operuje na starych schematach, ale daje nam ludzi, którzy zachowują się jak ludzie i na co dzień, i w trudnych sytuacjach. Oczywiście rozumiem, że nie każdy tego akurat oczekuje od kryminału, ale ja jestem zachwycona.

Bardzo dobry, powolny, chociaż pełen napięcia, scenariusz napisał Michael Crompton (autor scenariusza do Code of a Killer), sprawiając że zaczynam czekać na jego kolejne seriale. Całość świetnie wyreżyserował Marc Evans (reżyser m.in. Collision), który przy współpracy Jana Jonaeusa (kierownik zdjęć choćby w serialu Hidden i znakomitej krótkometrażówce The Song of Lunch) stworzył jeden z najpiękniejszych seriali, jakie widziałam. Zdjęcia są tu absolutnie zachwycające i to zarówno powolne szerokie kadry, jak i zbliżenia. Nawet sceny akcji pokazane są tak, że bardzo mi się podobały (co w sumie może oznaczać, że dla wielu osób będą niestrawne, biorąc pod uwagę, że popularnych współcześnie scen akcji zdecydowanie nie lubię).

Do tego bardzo dobra obsada, dzieciaki które naprawdę umieją grać (po tylu latach nie oglądania polskiej telewizji trauma ciągle trzyma) i dobrze napisane postaci i relacje dające aktorom pole do popisu. Przede wszystkim błyszczy Christopher Eccleston, który nie wszędzie gra tak samo dobrze, ale tu w roli próbującego poradzić sobie z przeszłością byłego policjanta wypada świetnie. Mogłabym tu właściwie wymienić całą obsadę (scenariusz daje każdemu zabłysnąć, a większosć akcji to wzajemne relacje ludzi zamkniętych nie z własnej woli razem), ale wyróżnię jeszcze Patersona Josepha w roli detektywa Marka, człowieka który kiedyś pracował wraz z Robertem, a teraz namawia go do otwarcia safe house’u, trochę z troski o przyjaciela, a trochę dla własnych celów.

Safe House porównywany jest często do Broadchurch, ze względu na nacisk położony na wzajemne relacje i rodzinne tajemnice, ale to nie jest specjalnie dobre porównanie. Tutaj nie mamy przestępstwa rezonującego w całej społeczności – rodzina zostaje wyrwana z życia i umieszczona w kryjówce z obcymi sobie ludźmi. W takich warunkach wszystkie procesy zachodzą szybciej i mocniej, a emocje buzują całkiem na powierzchni. Patrząc po opiniach, nie podejrzewam, żeby przedłużono Safe House na drugi sezon, mimo otwartej struktury i części niedomkniętych wątków. Gdybym się jednak myliła, będę czekać z niecierpliwością.

[Edycja 2020] Druga seria Safe Hause’u jednak zaistniała, w 2017, jednak już z zupełnie inną historią, scenarzystą i obsadą. Nadal mam ją w planie, ale jeszcze nie obejrzałam.


Metryczka:

ITV (Eleventh Hour Films), 2015-2017
2 serie po 4 odcinki
8×45′
Safe House na IMDb
Safe House w ITV

Trigger Warning/Ostrzeżenia (do serii 1): morderstwo, PTSD
Content Warning/Zawiera: relacje rodziców z dziećmi

Test Bechdel: 3/3


ELEVENTH HOUR FILMS PRESENT SAFE HOUSE EPISODE 2 Pictured: JAMES BURROWS as Sam, HARRIET CAINS as Louisa, MAX TRUE as Joe, CHRISTOPHER ECCLESTON as Robert, NICHOLA STEPHENSON as Ali and JASON MERRELLS as David. PHOTOGRAPHERS: BEN BLACKALL AND JOHN ROGERS. This image is the copyright of ITV and must only be used in relation to SAFE HOUSE. The images are for one use only, any further use must be checked with the ITV Picture Desk.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s