DCI Banks

Najnowsza seria DCI Banksa skończyła się ledwie przed chwilą, więc jest akurat dobra okazja, żeby napisać o serialu. Serial powstał na podstawie cyklu powieści Petera Robinsona o Alanie Banksie (w Polsce wydawanych w mocno losowej kolejności, najpierw przez Pol-Nordicę, teraz przez Sonię Dragę), detektywie z Eastvale w Yorkshire (w serialu — Leeds).

To kolejny, po Lewisie, brytyjski procedural kryminalny, w którym polubiłam bohaterów na tyle, żeby być naprawdę zainteresowana tym, jak dalej potoczą się ich losy i relacje między nimi. Biorąc pod uwagę to, że zazwyczaj nie lubię wątków metaplotowych w serialach, to całkiem sporo. Zwłaszcza, że bohaterowie są co prawda doskonale znani z innych tego typu produkcji, ale to nie zmniejsza ich sympatyczności. Mamy nieco sfrustrowanego, rozwiedzionego detektywa z zamiłowaniem do dobrej muzyki, mamy młodszą policjantkę (wcześniej z wydziału wewnętrznego aka Professional Standards), mamy wreszcie doświadczoną, nieco aspołeczną detektywkę, mającą trochę problemów z dopasowaniem się do grupy. Dość standardowy pierwszy plan, nie bardzo zaskakujące wątki osobiste, ale wszystko to napisane i zagrane z wdziękiem i naprawdę dobrze się ogląda.

Intrygi kryminalne bardzo różne, czasami mocno widać, że wzorowane na powieściach, bo co druga niesie ze sobą jakieś osobiste wątki (autorzy kryminałów wyraźnie są zmuszani do tworzenia swoim detektywom osobistych spraw przez jakąś tajną organizację), ale w większości same się bronią. Są całkiem przyzwoite i różnorodne zagadki, jest trochę humoru, są czasem ładnie poruszone problemy współczesności. Generalnie DCI Banks to całkiem sympatyczny współczesny procedural, który w czasach znaczącej dominacji na moim ekranie tych mniej lub bardziej historycznych, jest bardzo pożądany. Nie jest to Vera ani Lewis, ale zdecydowanie warto.

Edycja [2020]: Piąta seria DCI Banksa została wyemitowana w 2016 roku, nadal utrzymywała, a może nawet podniosła swój poziom. Po niej, serial został, niestety, skasowany.

Teoretycznie można oglądać od dowolnego momentu, sprawy krzyżują się tylko raz, ale wszystko jest przyzwoicie wytłumaczone. Z drugiej strony — miło się ogląda zmiany w dynamice między postaciami, więc polecam kolejność nadawania. Warto pamiętać, że pilot (Aftermath) może mocno kopać w emocje i porusza ciężkie tematy.


Metryczka:

ITV (Left Bank Pictures), 2010-2016
5 serii (po 6 odcinków) + pilot (2 odcinki)
32×45′ (16 dwuodcinkowych historii)
DCI Banks na IMDb
DCI Banks w Wikipedii

Trigger Warning/Ostrzeżenia: morderstwa, gwałty, wykorzystywanie seksualne, uwaga: pilot może być szczególnie triggerujący.
Content Warning/Zawiera: serial lubi dokładnie opisywać obrzydliwości i kopać w emocje. Nie polecam osobom wrażliwym.

Test Bechdel: 3/3


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s