Code of a Killer

Świeżynka, dwuodcinkowa seria, która emitowana była w pierwszej połowie kwietnia tego roku. Oparta na faktach historia pierwszego przestępcy złapanego dzięki DNA fingerprinting, a zarazem Aleca Jeffreysa, odkrywcy tej metody (jak zwykle świetny John Simm) i Davida Bakera (David Threlfall), policjanta prowadzącego sprawę gwałtów i morderstw na dwóch nastolatkach pod Leicester w latach 80.

To nie jest typowa kryminalna fabuła, w której genialny detektyw ma przeczucie, co prowadzi do ujęcia mordercy. Tutaj dostajemy historię opartą na faktach, przez co jest jednocześnie dużo mniej ciekawa (dla niektórych) i dużo mniej prawdopodobna (rzeczywistość rzadko jest prawdopodobna). Oglądamy dwóch mężczyzn pracujących ciężko i żmudnie, od rana do nocy (oraz w nocy i w święta), nie osiągających rezultatów, na które liczą. Zarówno praca w laboratorium, jak i ta policyjna, są nudne i powtarzalne. Z drugiej strony, metoda zastosowana do złapania mordercy jest absolutnie fantastyczna. Gdybym zobaczyła to w którymś odcinku kolejnego serialu kryminalnego, uznałabym że scenarzyści przesadzili.

Dla mnie to bardzo ciekawa, momentami pasjonująca historia, opowiadająca o dwóch ludziach, którzy najpierw muszą znaleźć wspólny język, a potem wzajemnie wspierają się w dążeniu do celu. Do tego bardzo ładnie przedstawione jest przełamywanie podejrzliwości względem nowej technologii (zwłaszcza wśród policjantów). Dodatkowo mamy tu bardzo dobre, a miejscami świetne aktorstwo (zarówno Simm, jak i Threlfall są naprawdę bardzo dobrzy), kilku moich ulubionych aktorów (oprócz wymienionych również Robert Glenister jako komendant), piękne ujęcia i bardzo dobrą reżyserię (James Strong reżyserował wcześniej m.in. część BroadchurchFrom There to Here, drugi odcinek The Great Train Robbery i kilka spośród moich ulubionych odcinków Doktora).

Doskonale rozumiem, że dla wielu osób będzie to nudnawa opowieść bez specjalnych fajerwerków i zwrotów akcji. Mnie się podobało właśnie dlatego.


Metryczka:

ITV, 2015
2×65′
Code of a Killer na IMDb
Code of a Killer w Wikipedii

Trigger Warning/Ostrzeżenia: gwałt, morderstwo
Content Warning/Zawiera: jak to serial o śledztwie, nieprzyjemne szczegóły

Test Bechdel: 2/3


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s