Nie dzieje się nic?

Łódź jest zadupiem kulturalnym.

To zdanie, które słyszałam już miliony razy. Sporo razy zresztą ja również je wypowiadałam. Życie, jak zwykle, postanowiło zrobić mi na złość i udowodnić, że trochę się w tej łódzkiej kulturze dzieje.

Pomijając nawet takie dokulturalniające zajęcie, jakim jest kurs na przewodnika po Łodzi i wycieczki z nim związane, nagle zaczęłam widzieć wokół siebie straszliwą ilość imprez, na które chętnie bym poszła. Nie na wszystkie dam radę (i nie na wszystkie dałam), ale znienacka okazało się, że mimo tego, iż skończył się sezon w filharmonii, nadal jest gdzie pójść, żeby się odchamić.

Miniony weekend był już przesadą — w sobotę wycieczka kursowa, dzień Reymonta, koncert klezmerski na rynku Manufaktury i recital Krystyny Jandy w Pałacu Poznańskiego, w niedzielę koncert Nigela Kennedy’ego i Kroke, a do tego wszystkiego (oczywiście) musiałam źle się czuć. Nie wszystko się udało, ale i tak było fajnie (przy okazji: dziewczyny i chłopaki, serdeczne dzięki za towarzystwo na Kroke).

Oczywiście, to nie koniec. Dzisiaj na przykład można starym studenckim zwyczajem zaczaić się w Manufakturze, żeby przez płot posłuchać sobie koncertu w ogrodzie Pałacu Poznańskiego (początek koncertu o godzinie 19.00, wystąpią m.in. H. Banaszak, A. Majewska, W. Korcz, Z. Wodecki, M. Bajor, Z. Macias, I. Krosny i grupa MoCarta). Nigdy jeszcze nie udało mi się na te koncerty „załapać” na bilety. Nie to, żeby były drogie — po prostu zawsze dowiadywałam się za późno, żeby je kupić. Jeśli nawet nie jesteśmy zadupiem kulturalnym, to już zadupiem reklamowo-promocyjnym imprez kulturalnych — jak najbardziej…

A co dalej?

Poniżej prezentuję wysoce subiektywny zestaw atrakcji nadchodzącego lata, z naciskiem na najbliższe tygodnie:

Z okazji obchodów rocznicy likwidacji getta w czerwcu odbyają się spotkania z kulturą żydowską (pełny program tutaj). Z interesujących mnie rzeczy czeka nas jeszcze:

  • „Tak, jak malował pan Chagall” — Studio Piosenki „Proforum” — 23.06, godz. 19,00 w Teatrze Nowym;
  • „Nie ma litości dla wierzycieli!” — według humoresek Ephreima Kishona z piosenkami do tekstów Igora Irieniewa — 25-26.06, godz. 19.00 w AOIA;
  • „Koncert muzyki żydowskiej” – Chór Harmonia — 26.06, godz. 19:00 w Auli Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Łodzi;

Ciekawe mogą być też inne imprezy towarzyszące, takie jak Warsztaty  filmu dokumentalnego „Izrael/Polska – nowe spojrzenie” czy „Mały świat Golema” – motywy żydowskie w komiksie europejskim. Na Miri Ben-Ari za to się nie wybieram.

O ile spotkania z kulturą żydowską właśnie się kończą, to Letni Festiwal Sztuki w Łodzi (strona tutaj) dopiero się zaczyna. Wybór atrakcji spory, każdy powinien coś dla siebie znaleźć. Mnie zainteresowały przede wszystkim jazz, filmy i muzyka klasyczna.

  • W herbaciarni Rokoko (Piotrkowska 84), co piątek o 19.00 (począwszy od 26.06) odbywają się koncerty muzyki klasycznej. Barok na pewno, klasycyzm i muzyka filmowa chętnie. Mam nadzieję, że da radę zarezerwować stolik…
  • Na dziedzińcu Białej Fabryki koncerty również co piątek, również od 26.06, ale o 21.00. Ciekawe, czy uda mi się połączyć jedno z drugim — 1,5 godziny klasycznie i herbacianie, a potem białofabrycznie.
  • W Klubie Wytwórnia co czwartek Letnia Akademia Jazzu — wykłady i warsztaty, oraz, co ważniejsze, koncerty. W ramach finału tegorocznej edycji — Al Di Meola.
  • Filmowo latem prym będą wiodły parki. W parku Poniatowskiego kino Cytryna zaprezentuje „filmowy pojedynek” Woody’ego Allena i Marka Koterskeigo (co środę o 21.00), w parku na Zdrowiu również Cytryna pokaże nam najlepsze filmy ubiegłego roku (co wtorek o 21.00), a na rynku Starego Miasta Muzeum Kinematografii zaprezentuje Letni Kinmatograf Rozrywkowy, czyli filmy rozrywkowe od ’21 do ’81 (co sobotę o 22.00 w lipcu i 21.30 w sierpniu ). Zęby ostrzę sobie zwłaszcza na to ostatnie…

Jest tego, oczywiście, więcej, ale tymczasem tyle. Wszystkich serdecznie zapraszam. W grupie zawsze raźniej — dajcie znać na mail, GG, telefonicznie, albo po prostu przyjdźcie i dobrze się bawcie. Miłego lata w Łodzi.

Linki:

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s